Do czego wykorzystuje się elementy z tworzyw sztucznych?
- Szczegóły
Odporne, łatwe do formowania i łączenia z innymi materiałami. Tworzywa sztuczne, bo o nich mowa, mają praktycznie nieograniczone zastosowanie, a dzięki swoim cechom i właściwościom przewyższają wiele innych materiałów. To właśnie z tego powodu od wielu lat obserwuje się gwałtowny wzrost produkcji i zużycia tworzyw sztucznych. Ale czym właściwie są i do czego wykorzystuje się elementy z tworzyw sztucznych?
Czym są tworzywa sztuczne?
Tworzywa sztuczne to materiały, które składają się z polimerów - wielkocząsteczkowych związków chemicznych. Różnorodność ich składu oraz struktur chemicznych daje różne właściwości. A dzięki różnym metodom przetwarzania można uzyskać rozmaite wyroby z tworzyw sztucznych. Można również je modyfikować poprzez dodanie określonych barwników, stabilizatorów UV, pigmentów, napełniaczy i włókien.
Jakie jest zastosowanie tworzyw sztucznych?
Zastosowanie tworzyw sztucznych jest bardzo szerokie. Właściwie większość zaprojektowanych przedmiotów, których używamy każdego dnia, zawiera ich elementy, nawet jeśli nie widać tego na pierwszy rzut oka. Gdzie spotykamy przedmioty wytworzone z tworzyw sztucznych?
- Opakowania, skrzynki, naczynia, zbiorniki, obudowy, pokrywki, kubki i butelki różnego typu.
- Zabawki dla dzieci.
- Sprzęt sportowy.
- Izolacje i osłony kabli.
- Korpusy.
- Płyty.
- Profile.
- Elementy urządzeń elektronicznych i elektrycznych – na przykład sprzętów AGD i RTV.
- Laminaty.
- Gniazdka i wtyczki.
- Włókna do produkcji odzieży.
Jak widać, elementy z tworzyw sztucznych są obecne w naszym codziennym życiu. Znajdziesz je w pracy, szpitalu, miejscach publicznych, a także we własnym domu. Mają zastosowanie w branży technologicznej, budowlanej, medycznej i motoryzacyjnej. Przyczyniają się do rewolucji technologicznej, nowych osiągnięć i rozwiązują wiele problemów. Ich zaletą jest niska cena produkcji, możliwość dowolnego formowania, a także odporność i wytrzymałość. Dzięki nim nasze życie jest wygodniejsze i bezpieczniejsze. Z całą pewnością znaczenie tego innowacyjnego materiału będzie jeszcze bardziej rosło w kolejnych latach. Warto więc wiedzieć, jak wygląda produkcja elementów z tworzyw sztucznych i jakie są metody jej optymalizacji.
Na koniec ciekawostka – gęstość tworzyw sztucznych jest średnio siedem razy niższa niż gęstość stali, dlatego też dzięki odpowiednim modyfikacjom tworzyw sztucznych i w połączeniu z odpowiednią konstrukcją jesteśmy w stanie wykonać z nich detale o pożądanych właściwościach, które z powodzeniem mogą zastąpić elementy metalowe. W motoryzacji dzięki zastąpieniu wielu elementów właśnie częściami wykonanymi z tworzyw sztucznych „odchudzono” samochody aż o 30%.