Jak zapobiec wadom wyprasek?
- Szczegóły
Tworzywa sztuczne należą do jednych z najczęściej wykorzystywanych materiałów zarówno ze względu na swoje właściwości użytkowe – głównie dobrą odporność na czynniki zewnętrzne, wysoką wytrzymałość, atrakcyjny wygląd – jak i łatwość, z jaką można z nich wytwarzać przedmioty o różnym kształcie i wielkości. Najpopularniejsze technologie takie jak wtryskiwanie, wytłaczanie czy termoformowanie dają duże możliwości, jeśli chodzi o wydajność i przystępne koszty całego procesu. Uzyskanie dobrej jakości wyrobów wymaga jednak starannego przygotowania i zoptymalizowania procesów produkcyjnych. W każdym procesie produkcyjnym mamy do czynienia z występowanie braków. Szybka i fachowa eliminacja wad wyprasek jest kluczem do opłacalności produkcji. Przekonajmy się, jakie rodzaje problemów z wypraskami zdarzają się najczęściej i sprawdźmy, w jaki sposób można im zaradzić.
Jakie wady wyprasek mogą się pojawiać w procesie produkcji?
Do najbardziej widocznych wad wyprasek należą problemy związane z wyglądem ich powierzchni. Mogą to być smugi na powierzchni wyprasek, niejednorodna struktura wynikająca z niewłaściwego uplastycznienia materiału, przebarwienia, szorstka powierzchnia niektórych obszarów wypraski czy pojawiające się plamy i przypalenia. Poważnymi mankamentami są też wady związane z geometrią wypraski – niejednorodna grubość ścianek, tworzące się jamy skurczowe lub pęcherze powietrza, rysy i pęknięcia. Kłopotliwe są także pojawiające się nadlewy na podziale formy lub w otworach oraz niedolewy związane z tym, że materiał nie wypełnia całkowicie formę, przez co wytwarzany detal nie uzyskuje odpowiedniego kształtu. Możliwe są także odkształcenia całej wypraski.
Jak można zaradzić wadom wyprasek?
Eliminowanie wad wyprasek wiąże się przede wszystkim ze starannym ustawieniem procesu produkcyjnego oraz właściwym doborem tworzywa, dbaniem o zachowanie optymalnych warunków jego przetwarzania, a także odpowiednią konstrukcją formy. Kluczem do sukcesu będzie m.in. prawidłowe zaprojektowanie układu wlewowego i dobre rozmieszczenie wszystkich jego elementów od położenia punktu wtrysku tworzywa w stosunku do wielkości i kształtu gotowego wyrobu, przez średnice kanałów wlewowych, aż po dobre odpowietrzenia. Istotne będą też np. kwestie związane z doborem prędkości wtryskiwania, ciśnieniem docisku czy koniecznym czasem chłodzenia.